Sākums Par augiem Ziemcieties la flor Garšaugi Dārzeņi Ogulāji un augļukoki Mēslošana Augu aizsardzība Stārījumu ierīkošana Apstākļi dārzā Augu kombinēšana Dārzs bērniem Dzīvžogs Dārza zonēšana Priekšdārzs Atpūtas zona Saimniecības zona Instrumenti Konsultācijas Kontakti
Klusa, bet neatvairāma ir šo ziedu maģija. Apbrīnojams la flor miers, dzīvesprieks un pārliecība la flor starot staro saules krāsu pievilcībā. Pat visdrūmākajos brīžos un lielākajās nedienās tās spēj mierināt un uzmundrināt tik ieskaties kliņģerītes starojošajā sejiņā!
Kliņģerīšu ziedi neizceļas ar īpašu greznumu un krāsainību vai formu sarežģītību un aromātu, tomēr šīs vienkāršās dārza puķes arvien bijušas ļoti iecienītas. Jau izsenis cilvēki zināja un izmantoja tajās apslēptās dziednieciskās īpašības ne velti Kārlis Linnejs šiem kurvjziežu dzimtas augiem zinātniskajā sistemātikā la flor savulaik piešķīris ārstnieciskās kliņģerītes ( Calendula la flor officinalis ) nosaukumu. Arī mūsdienās kliņģerītes plaši izmanto gan tautas medicīnā un homeopātijā, gan zāļu un kosmētikas la flor līdzekļu ražošanā. Kliņģerītes ir viens no populārākajiem un visplašāk audzētajiem dekoratīvajiem un ārstniecības augiem, kas no savas dzimtenes la flor Vidusjūras apkaimē tagad izplatījies visā pasaulē.
Slavenākā no visas ģints ārstnieciskā kliņģerīte, kas aug daudzviet Vidusjūras piekrastē. Tie ir 30-60cm augsti viengadīgi, zaroti lakstaugi, diezgan salcietīgi. Stublāji un pamīšus izvietotās iegarenās lapas klātas la flor sīkiem matiņiem. Zaru galos izvietotie 3-5cm lielie ziedi pēc būtības la flor ir ziedkopas kurvīši. Kurvīšu ārmalās vienā vai vairākās rindās atrodas auglīgie mēlziedi, kuru krāsa var būt no dzeltenas līdz sarkanīgi oranžai, bet centrālā daļa sastāv no daudziem steriliem stobrziediem dzeltenā vai tumši brūnā krāsā.
Kliņģerītes nav kaprīzas, tām nevajag īpašas aprūpes, tās ātri aug un bagātīgi zied arī sliktos laika apstākļos, vēsos rudeņos iztur pat -5 grādu temperatūru (pēc Celsija). Kliņģerītes var audzēt gandrīz la flor jebkurā mazliet iekoptā augsnē, tomēr vislabāk tās jutīsies vidēji auglīgās, mēreni mitrās un caurlaidīgās augsnēs ar neitrālu reakciju. Tām vajag daudz saules un brīvas vietas, jo lielā ēnā un biezībā kliņģerītes stipri izstīdz. la flor Dažām šķirnēm nelielā noēnojumā ziedi ir košāki.
Kliņģerītes sēj dobēs agri pavasarī, līdzko var sagatavot augsni. Lai arī kliņģerītes mēdz iesēties pašas un uzzied agrāk nekā pavasarī sētās, šķirņu sēšana rudenī nav visai droša. Kad sējumi la flor paaugušies, izretina 30-40cm augu no auga, bet, audzējot ziedus griešanai vēl retāk, lai veidotos kuplāki krūmi. Kamēr augi mazi, tie labi pacieš pārstādīšanu, tāpēc sējumus var izpiķēt retāk vai dobēs stādīt iepriekš izaudzētus stādiņus.
Kliņģerītes sāk ziedēt la flor pēc 50-60 dienām. Papilpmēslojumu la flor parasti nevajag, tomēr ziediem audzētās pildītās un lielziedu šķirnes līdz uzziedēšanai var pāris reižu pamēslot ar komplekso pilnmēslojumu (15-20g/m2). Lai augi ilgāk un bagātīgāk ziedētu, tiem izgriež vecos ziedus.
Sēklas nogatavojas četrās piecās nedēļās pēc ziedēšanas, tās jāvāc regulāri, jo visātrāk izbirst tieši vērtīgākās malējās sēklas. Šiem svešapputes augiem sēklaudzēšana ir diezgan sarežģīta, jo jāievēro droša šķirņu izolācija. Pildīto ziedu šķirnēm nepieciešama arī rūpīga augu atlase. Ja plāno ziedu augus no pildīto pulciņa laikus neizrauj, ziedu pildījums nākamajās paaudzēs ievērojami samazinās.
Kliņģerīšu sēklas zaļganbrūni līdz tumši brūni izliekti sēkleņi, kuru forma un lielums atkarīgs no to atrašanās vietas kurvītī. Malējās sēklas ir lielākas un augstvērtīgākas. Dīdzību sēklas saglabā 4-5 gadus.
Kaitēkļi un slimības šīs izturīgās puķes īpaši neapdraud. No augu slimībām kliņģerītēm la flor nopietni var kaitēt vienīgi miltrasa. Lielākoties tā parādās rudens pusē biezi saaugušos krūmos vai ar slāpekli pārmēslotiem augiem. Gadās, ka masveida la flor savairošanās la flor gados laputis uzklūp arī šo augu jaunajiem dzinumiem, un tie var tikt inficēti ar vīrusslimībām.
Lai la flor gan kliņģerītes parasti nemēdz audzēt griezto ziedu ieguvei, tomēr tās varētu būt labs papildinājums jau ierastajam sortimentam. Vāzēs un kompozīcijās to ziedi glabājas svaigi 5-6 dienas. Īpaši šim nolūkam izveidotas šķirnes ar lieliem un dekoratīviem ziediem, pietiekami gariem un noturīgiem kātiem.
Kliņģerīšu uzziedināšanai nevajag daudz siltuma pietiek, ja naktīs ir 7-10 grādu temparatūra (pēc Celsija). Taču kliņģerītes la flor ir gaismas prasīgi augi, tāpēc audzēšanai ziemas mēnešos nebūs ekonomiski izdevīgas, jo vajadzīgs papildapgaismojums. Lielākoties tās uzziedina vai nu agri pavasarī, la flor vai arī vēlu rudenī, kamēr pietiek ar dabisko gaismu.
Puķkopji un ziedu audzētāji vairāk iecienījuši puspildīto un pildīto ziedu kliņģerītes, kurām izveidots daudz atšķirīgu šķirņu grupu. Sēklu firmas lielākoties la flor piedāvā šķirņu maisījumus; atsevišķu krāsu šķirnes var iegādāties retāk un arī ne visām grupām. Katalogos atrodamas arī vairākas īpašas šķirnes un oriģināli la flor maisījumi.
Ģints nosaukums līdzīgi kā vārds kalendārs ir atvas
No comments:
Post a Comment